Лідерство в епоху змін, або як бути керівником у сучасних умовах
«Ключ до успішного лідерства у наші дні – це вплив, а не влада»
Кен Бланчард.
Сучасний світ змінюється, і разом з ним змінюються вимоги до людей, які займають керівні посади та покликані забезпечити ефективне функціонування тієї чи іншої сфери життєдіяльності суспільства. Зокрема, особливої уваги потребує сфера освіти, адже від її ефективності залежить майбутнє нашої країни. У професійному стандарті «Керівник (директор) закладу загальної середньої освіти» (2021) діяльність керівника ЗЗСО розглядається у двох взаємозалежних вимірах: як керівника-ЛІДЕРА та керівника-МЕНЕДЖЕРА. Сучасне розуміння ефективного лідерства передбачає, перш за все, успішну реалізацію рішень, прийнятих лідером. При цьому така людина діє не за методом «батога і пряника», а працює на основі свого авторитету. Лідер грамотно і ненав'язливо допомагає іншим розвиватися, досягати поставлених цілей і працювати на загальне благо. Він певним чином збирає воєдино погляди своїх послідовників і формує на їх основі спільну програму дій. Тобто, веде колектив у тому напрямку, який вони самі задають. У цей же час одне з головних місць в ефективному лідерстві займає всебічний самоаналіз і аналіз відносин в організації.
10 січня 2025 року центром професійного розвитку педагогічних працівників Кролевецької міської ради було проведено зустріч професійної спільноти керівників закладів загальної середньої освіти Кролевецької міської ради «Лідерство в епоху змін, або як бути керівником у сучасних умовах».
Директор центру ПРПП Тетяна КОРНІЄНКО означила різні підходи до розуміння сучасного керівника-лідера закладу освіти, схарактеризувала концепцію «Leadership based on character», яка покладена в основу багатьох програм з розвитку лідерства, провела порівняльний аналіз між лідерством «авторитетної людини» та лідерством «агента змін».
Алла РОЙ, директор Тулиголівської гімназії Кролевецької міської ради, познайомила учасників зустрічі з досвідом роботи гімназії та викликами, з якими зіткнувся колектив протягом 2021-2025 років. Зокрема, поділилася досвідом організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, ефективної співпраці у трикутнику «педагогічні працівники – учні – батьки».
Михайло ФЕДОРЕНКО, директор Алтинівської гімназії Кролевецької міської ради, розкрив особливості організації освітнього процесу в закладі в умовах пандемії та воєнного стану. Відмітив злагоджену наполегливу працю висококваліфікованого колективу, що дозволила у 2024 році посісти І рейтингове місце серед закладів загальної середньої освіти Сумської області за результатами НМТ та ввійти у ТОП-200 шкіл України за результатами НМТ 2024 року (98 місце). Акцентував увагу на роботі дошкільного підрозділу гімназії.
Ірина ІЛЛЯШЕНКО, директор Кролевецької гімназії № 2 імені М.О. Лукаша Кролевецької міської, ради детально проаналізувала пошуки шляхів організації освітнього процесу в закладі в умовах офлайн та онлайн навчання. Наголосила на важливості роботи колективу гімназії як команди, що дозволяє приймати оптимальні рішення та надавати якісні освітні послуги.
Дійсно ефективний лідер ніколи не ставить крапку в саморозвитку, він завжди задається питаннями про те, що можна ще поліпшити, чого йому не вистачає для більшої ефективності, чи все він робить правильно або є певні недоліки. Бажаємо керівникам реалізувати усі починання, бути лідерами у своїх педагогічних командах, користуватися повагою та шаною серед учнів та їх батьків.